R75MN42205030J
Part Number:
R75MN42205030J
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.2 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.165" (29.60mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.043" L x 0.571" W (26.50mm x 14.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V