ECW-F4303HL
Part Number:
ECW-F4303HL
Description:
CAP FILM 0.03UF 3% 400VDC RADIAL
In Stock:
70
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.03 µF
Height - Seated (Max) :
0.425" (10.80mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.252" W (12.50mm x 6.40mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
400V