C44USGT6300M51K
Part Number:
C44USGT6300M51K
Description:
CAP FILM 300UF 10% 1.5KVDC RAD
Capacitance :
300 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.9 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
5.433" (138.00mm)
Lead Spacing :
1.969" (50.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
4.567" Dia (116.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)