C44UVGT6125M83K
Part Number:
C44UVGT6125M83K
Description:
CAP FILM 125UF 10% 1.8KVDC RAD
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
125 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.6 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
5.039" (128.00mm)
Lead Spacing :
1.260" (32.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1800V (1.8kV)