C4AF3BW5100A3MK
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C4AF3BW5100A3MK
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10UF 10% 400VAC RADIAL
In Stock:
2
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.9 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.783" (45.30mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V