C4AQQBW5400A3NJ
Part Number:
C4AQQBW5400A3NJ
Description:
CAP FILM 40UF 5% 1.1KVDC RADIAL
Capacitance :
40 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.980" (50.30mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)