R60ER54705040K
Part Number:
R60ER54705040K
Description:
CAP FILM 47UF 10% 100VDC RAD
Applications :
General Purpose
Capacitance :
47 µF
Height - Seated (Max) :
1.303" (33.10mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V