C4AQJBW5400M3LJ
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C4AQJBW5400M3LJ
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 40UF 5% 700VDC RADIAL
In Stock:
17
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
40 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.8 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.780" (45.20mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
700V