C4AEGBU5125A11J
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C4AEGBU5125A11J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 12.5UF 5% 450VDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
12.5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.2 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.150" (29.20mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.240" L x 0.748" W (31.50mm x 19.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
450V