C4AQLBU5180M1EK
Part Number:
C4AQLBU5180M1EK
Description:
CAP FILM 18UF 10% 500VDC RADIAL
Capacitance :
18 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.3 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.307" (33.20mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
500V