B32653A1104J000
Part Number:
B32653A1104J000
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 1.6KVDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.1 µF
Height - Seated (Max) :
1.161" (29.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension :
1.043" L x 0.571" W (26.50mm x 14.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)