PME295RB4330MR30
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
PME295RB4330MR30
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3300PF 20% 480VAC RAD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
3300 pF
Dielectric Material :
Paper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Y1
Size / Dimension :
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
480V