150223J400BB
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
150223J400BB
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC AXIAL
In Stock:
7
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.022 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V