ECQ-E2185KF
Part Number:
ECQ-E2185KF
Description:
CAP FILM 1.8UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1.8 µF
Height - Seated (Max) :
0.650" (16.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.295" W (26.00mm x 7.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
150V
Voltage Rating - DC :
250V