ECW-FD2J474J
Part Number:
ECW-FD2J474J
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
0.559" (14.20mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.701" L x 0.307" W (17.80mm x 7.80mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
630V