CB037D0104JBA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
CB037D0104JBA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC 1812
In Stock:
67
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.110" (2.79mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.185" L x 0.126" W (4.70mm x 3.20mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V