944U161K801ABI
Part Number:
944U161K801ABI
Description:
CAP FILM 160UF 10% 800VDC RADIAL
Capacitance :
160 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.8 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.327" Dia (84.50mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
800V