R71XR510050H0K
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R71XR510050H0K
Category:
Film Capacitors
Description:
FILM, RADIAL, PULSE, SINGLE META
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency; High Pulse, DV/DT; Power Factor Correction (PFC)
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.106" (28.10mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
450V