C4AQQBU4500A11J
Part Number:
C4AQQBU4500A11J
Description:
CAP FILM 5UF 5% 1.1KVDC RADIAL
Capacitance :
5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.1 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.150" (29.20mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.240" L x 0.748" W (31.50mm x 19.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)