R75PR41504030J
Part Number:
R75PR41504030J
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 630VDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
1.106" (28.10mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V