F861AL104K310A
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
F861AL104K310A
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 310VAC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.295" (7.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
310V