CB162D0225JBC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
CB162D0225JBC
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC 4030
In Stock:
445
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.177" (4.50mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
4030 (10276 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.413" L x 0.299" W (10.50mm x 7.60mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V