CB057D0105JBC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
CB057D0105JBC
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 5% 63VDC 2824
In Stock:
142
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.185" (4.70mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Termination :
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V