FCP2416H224G-D4
Part Number:
FCP2416H224G-D4
Description:
CAP FILM 0.22UF 2% 50VDC 2416
In Stock:
854
Capacitance :
0.22 µF
Height - Seated (Max) :
0.110" (2.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Tolerance :
±2%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V