CB162I0104KBC
Part Number:
CB162I0104KBC
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC 4030
In Stock:
817
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.185" (4.70mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
4030 (10276 Metric)
Size / Dimension :
0.413" L x 0.299" W (10.50mm x 7.60mm)
Termination :
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V