SMP253MA4250MTR24
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
SMP253MA4250MTR24
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2500PF 20% 1.5KVDC SMD
In Stock:
555
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
2500 pF
Dielectric Material :
Paper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.264" (6.70mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Y2
Size / Dimension :
0.500" L x 0.453" W (12.70mm x 11.50mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)