F161ST105K050V
Part Number:
F161ST105K050V
Description:
CAP FILM 1UF 10% 50VDC 2824
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.185" (4.70mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Size / Dimension :
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
30V
Voltage Rating - DC :
50V