B25645A1118K003
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B25645A1118K003
Category:
Film Capacitors
Description:
MODULAR DCR 1100UF - 1250V - 170
In Stock:
4
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
1050 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
6.752" (171.50mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 75°C
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
8.071" L x 3.543" W (205.00mm x 90.00mm)
Termination :
Connector
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)