B32373A4207J080
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32373A4207J080
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 200UF 5% 1.2KVDC RADIAL
In Stock:
20
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
200 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
9.744" (247.50mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
480V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)