SFD44T50K391B-F
Part Number:
SFD44T50K391B-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 50UF 10% 440VAC RADIAL
In Stock:
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
50 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
4.030" (102.36mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.660" L x 1.970" W (92.96mm x 50.04mm), Lip
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
440V