105K500CS6G
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
105K500CS6G
Description:
CAP ARRAY 1UF 500V 16SMD
In Stock:
75
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polymer, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.319" (8.10mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
16-SMD, Gull Wing
Size / Dimension :
1.134" L x 0.701" W (28.80mm x 17.80mm)
Termination :
Gull Wing
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
500V