C276CCF5400LG0J
Part Number:
C276CCF5400LG0J
Description:
CAP FILM 40UF 5% 470VAC RADIAL
In Stock:
87
Capacitance :
40 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Height - Seated (Max) :
3.839" (97.50mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.772" Dia (45.00mm)
Termination :
Wire Leads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
470V