R53BW510050S0M
Part Number:
R53BW510050S0M
Description:
CAP FILM 10UF 20% 800VDC RADIAL
In Stock:
36
Capacitance :
10 µF
Height - Seated (Max) :
1.783" (45.30mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
350V
Voltage Rating - DC :
800V