B33331I6206J080
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B33331I6206J080
Category:
Film Capacitors
Description:
20UF 450V S2 AL 35X75 VDE UL 2+2
In Stock:
60
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
20 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
3.031" (77.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
450V