B32656S0105K562
Part Number:
B32656S0105K562
Description:
CAP FILM 1UF 10% 1KVDC SCREW
In Stock:
96
Applications :
Snubber
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
0.866" (22.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Rectangular Box
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
480V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)