R53BW51005000K
Part Number:
R53BW51005000K
Description:
CAP FILM 10UF 10% 800VDC RADIAL
In Stock:
28
Capacitance :
10 µF
Height - Seated (Max) :
1.783" (45.30mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
350V
Voltage Rating - DC :
800V