RA4474K250-FA
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
RA4474K250-FA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD
In Stock:
731
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Height - Seated (Max) :
0.303" (7.70mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.449" L x 0.209" W (11.40mm x 5.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V