MXH335K305H28
Part Number:
MXH335K305H28
Description:
CAP FILM 3.3UF 10% 305VAC RADIAL
In Stock:
450
Capacitance :
3.3 µF
Height - Seated (Max) :
1.331" (33.80mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
305V
Voltage Rating - DC :
630V