PMR205AB6100M100R30
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
PMR205AB6100M100R30
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 20% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Paper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.598" (15.20mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.728" L x 0.205" W (18.50mm x 5.20mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V