MXH225K305G24
Part Number:
MXH225K305G24
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 305VAC RADIAL
In Stock:
528
Capacitance :
2.2 µF
Height - Seated (Max) :
1.181" (30.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.571" W (26.00mm x 14.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
305V
Voltage Rating - DC :
630V