R4Y5I21005000K
Part Number:
R4Y5I21005000K
Description:
CAP FILM 500VAC Y1 0.01UF RADIAL
In Stock:
348
Capacitance :
10000 pF
Height - Seated (Max) :
0.752" (19.10mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)