R4Y5I16805000K
Part Number:
R4Y5I16805000K
Description:
CAP FILM 500VAC Y1 6800PF RADIAL
In Stock:
500
Capacitance :
6800 pF
Height - Seated (Max) :
0.634" (16.10mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)