R4Y5N15605000K
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R4Y5N15605000K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 500VAC Y1 5600PF RADIAL
In Stock:
500
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
5600 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.594" (15.10mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200, Y1
Size / Dimension :
1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)