R4Y5I14705000K
Part Number:
R4Y5I14705000K
Description:
CAP FILM 500VAC Y1 4700PF RADIAL
In Stock:
480
Capacitance :
4700 pF
Height - Seated (Max) :
0.575" (14.60mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)