FFVS6B0586K--
Part Number:
FFVS6B0586K--
Description:
CAP FILM 58UF 10% 800VDC RADIAL
In Stock:
9
Capacitance :
58 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
1.614" (41.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
3.327" Dia (84.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
800V