C4DEIPQ5680A8TK
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C4DEIPQ5680A8TK
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 68UF 10% 800VDC RADIAL
In Stock:
78
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
68 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.7 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
2.598" (66.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.307" Dia (84.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
800V