B25632E1127K000
Part Number:
B25632E1127K000
Description:
POWER ELECTRONIC CAPACITORS (PEC
In Stock:
8
Applications :
DC Link, DC Filtering; Snubber
Capacitance :
120 µF
Height - Seated (Max) :
2.008" (51.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.327" Dia (84.50mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)