FLAA26N0156KF
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
FLAA26N0156KF
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 15UF 10% 660VAC RADIAL
In Stock:
10
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
5.000" (127.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.772" Dia (45.00mm)
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
660V