EZP-E50956MTA
Part Number:
EZP-E50956MTA
Description:
CAP FILM 95UF 10% 500VDC RADIAL
In Stock:
42
Capacitance :
95 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.9 mOhms
Height - Seated (Max) :
2.224" (56.50mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
500V