EZP-E80556MTA
Part Number:
EZP-E80556MTA
Description:
CAP FILM 55UF 10% 800VDC RADIAL
In Stock:
46
Capacitance :
55 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.9 mOhms
Height - Seated (Max) :
2.244" (57.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
800V